top of page

Методичні рекомендації щодо організації освітньої діяльності на період дії правового режиму воєнного стану (нормативна база)

1. Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
2. Лист МОН №1/3370-22 від 06.03.2022 "Про оплату праці працівників закладів освіти під час призупинення навчання"
3. Лист МОН № 1/3454-22 від 15.03.2022 "Про перенесення атестації педагогічних працівників у 2022 р."
4. Лист МОН №1/3475-22 від 17.03.2022 "Про зарахування  до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб"
5. Лист МОН № 1/3593-22 від 22.03.2022 "Про здійснення публічн6их закупівель та обслуговування в органах Казначейства в умовах воєнного стану".
6. Лист МОН № 1/3556-22 від 19.03.2022 "Закладами освіти, установам, які вимушені змінити місце розташування у звязку з проведенням в місцях їх розташування бойових дій або тимчасовою окупацією території України, необхідно перейти на обслуговування до органів казначейства за новою адресою розташування".
7. Лист МОн № 1/3737-22 від 29.03.2022 "про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні"
8. Листо МОн №1/9-766 від 12.12.2019 "щодо комунакації з дітьми дошкільного віку з родин учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб та організації  взаємодії з їхніми батьками".


 

Навчання педагогів з питань організації продуктивної взаємодії з дітьми та їх батьками

277106107_1962565137273078_8316765326060070304_n (1).jpg
IMG-71b71ae445a85195d2dbdec26a085715-V.jpg
IMG-623000b1c6fbdb87bf6b6a4e88782726-V.jpg

Психологічний супровід у дітей у воєнний час
 

Педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами (рекомендації для батьків, ігри для дітей)
ЛОГОПЕДИ: Овчарова Л.І., Андрусенко Ю.І., Томіліна Н.В.

Лексична будова

  1.  Гра «Придумай слова»

Мета: Формування узагальнень

Матеріал: предметні картинки, кольорові доріжки.

Інструкція для проведення: Я почну називати слова, ати продовжуй ряд слів.

 

  1.  Гра «Назви предмет за описом»

Мета: Вчити дітей виділяти загальну ознаку (колір, форму, величину, матеріал) в словах, розвивати вміння узагальнювати

Матеріал: предметні картинки.

Інструкція: назви головне слово.

Виграє той, у кого менше хибних відповідей.

 

  1.  Гра «Назви одним словом»

Матеріал: предметні картинки (овочі, фрукти, іграшки, меблі, посуд, птахи, тварини,

взуття, одяг)

Інструкція: «Як одним словом назвати всі ці предмети?»

 

  1.  Гра «Орієнтація у просторі»

Матеріал: сюжетні картинки Інструкція: Уважно розглянь малюнки.

Скажи, хто (або що) спочатку був попереду, а потім позаду; що (або хто) був вгорі, потім внизу; над, під, біля, ліворуч, праворуч.

 

  1.  Гра «Покажи і назви частини предмета»

Матеріал: будь - який предмет, добре знайомий дитині (стілець, плаття, чайник, машина)

Інструкція: Покажи і назви частини предмета.

 

  1.  Гра «Хто як пересувається?»

Матеріал: картинки з дієсловами зі значенням пересування

Інструкція: Впізнай, назви по картинці хто сидить, пливе, танцює, стрибає.

 

  1.  Гра «Професії»

Матеріал: картинки із зображенням лікаря, вчителя, кухаря, художника, співака, виховательки.

Інструкція: Назвіть професії, розкажіть хто що робить?

Мовленнєва гра «СКЛАДИ РЕЧЕННЯ»

Мета:  вчити дітей складати речення за допомогою умовних позначень дієслів та прийменників; розвивати асоціативне мислення, пам’ять; виховувати активність у грі.

ХІД ГРИ

Показати дитині картки з поданими схемами та словами підказками у вигляді картинок. Дитині необхідно уважно розглянути ці картинки та скласти речення , визначити кількість слів у реченні.

FB_IMG_1649214999695.jpg
FB_IMG_1649215002232.jpg
FB_IMG_1649215004599.jpg
FB_IMG_1649215006950.jpg
FB_IMG_1649215009433.jpg
FB_IMG_1649215011648.jpg
FB_IMG_1649215013694.jpg
FB_IMG_1649215015772.jpg

Банк розвиваючих ігор та вправ із різних напрямів виховання та розвитку дітей

Дидактична гра «Знайди предмет того кольору, який я назвала»

Мета: з'ясувати рівень уміння диференціювати предмети за основними кольорами; визначити рівень знань щодо назв кольорів.

Матеріал: іграшки різного кольору (лялька, машинка, пірамідка, брязкальце, дзвіночок тощо).

Хід гри

Дітям пропонують набір із 5—6 знайомих іграшок різного кольору (лялька, машинка, пірамідка, брязкальце, дзвіночок тощо). Вихователь повідомляє, що він забув усі кольори, а пам'ятає лише назви, і просить дітей допомогти йому. Він буде називати колір, а хтось із дітей — показуватиме іграшку відповідного кольору. Під час відповіді вихователь не виправляє дитину, й незалежно від того, як вона відповідає, дякує їй і хвалить.

Дидактична гра «Посади метелика на квітку»

Мета: продовжувати вчити дітей диференціювати основні кольори. Розвивати відчуття кольору; увагу, мислення, пам'ять. Виховувати почуття турботи про інших.

Матеріал: аркуш паперу зеленого кольору із зображенням 12 квіток однакової форми, двох розмірів (6 великих і 6 маленьких) і шести кольорів (по одній великій і маленькій квітці однакового кольору) — червоного, оранжевого, жовтого, синього, фіолетового, білого; 12 контурних картонних метеликів однакової форми (також двох розмірів і шести кольорів відповідно до розмірів та кольорів квітів).

Хід гри

 Вихователь звертається до дітей:

 —Погляньте на цей квітник. Якого кольору ця квітка? А ця? Вона велика чи маленька? Покажіть інші квітки такого самого кольору та розміру.

—А тепер послухайте вірш.  

Я біжу, біжу по гаю,

 Я метелика впіймаю.  

А метелик не схотів,  

Геть від мене полетів.  

Полетів він на лужок,  

Заховався між квіток.

Н. Забіла

— На наш лужок теж прилетіли метелики. Тож допоможемо їм заховатися. Для цього треба знайти квітку для кожного метелика, таку саму за кольором та величиною, як і він сам, і посадити метелика на неї. Подивіться на цього метелика. Який він — великий чи маленький? А якого він кольору? А тепер знайдіть таку саму квітку. Дивіться: квітка велика, і метелик теж великий; квітка синя, і метелик синій. Якщо посадити його на цю квітку, він буде зовсім непомітний.  

Дидактична гра «Чарівне коло»

Мета: учити дітей домальовувати деталі до геометричної фігури, щоб отримати зображення, яке вони уявляють; розвивати мислення, уяву, фантазію; виховувати інтерес до малювання.

Правила: не заважати іншим малювати; не підглядати.

Матеріал: предмети круглої форми, шаблони з намальованим колом, олівці, фарби, пензлики, фломастери.

Хід гри

Вихователь розповідає, що до діток завітали в гості предмети, які мають круглу форму. Потім вихователь пропонує дітям самостійно намалювати предмети, які мають круглу форму.

Ускладнення: діти оживляють інші фігури.

Дидактична гра «Що роблять діти?»

Мета: вчити дітей упізнавати знайомі музичні твори за ритмічним малюнком; розвивати слухову увагу, пам'ять; виховувати інтерес до гри.

Правила: уважно слухати музику.

Матеріал. Картинки, де зображенні діти (вони співають, крокують, сплять), аудіо записи музичних творів «Колискова» А. Гречанінова, «Баю-бай» В.Ватутіна, «Марш» Є.

Хід гри

Вихователь розкладає картинки, діти їх розглядають. Потім включає аудіо запис музичного твору, діти мають знайти картинку, яка відповідає йому.

Ускладнення: збільшення картинок і музичних творів.

Дидактичні ігри з мовленнєвого розвитку

«Незвичайний супермаркет»

 

Мета: Розвивати фонематичний слух. Закріплювати знання назв продуктів харчування. Вправляти дітей у правильному вживанні прийменників. Виховувати ввічливість, культуру мови.

Матеріал: набір наголівників з літерами, муляжні продукти харчування або предметні картки з їх зображеннями(натуральні продукти), полички, копійки.

Хід гри.

 Одна дитина — продавець — одягає наголівник з певною літерою (щоразу літери різні). Діти-покупці можуть купити в супермаркеті лише ті продукти, в назвах яких є ця літера. Продавець називає ціну — кількість копійок, які має дати дитина-покупець.

Ускладнення. Вибираючи продукти, діти мають вказувати їхнє місце на полиці, використовуючи прийменники: над, під, біля, перед, за.

«Допоможи тваринам знайти свою домівку»

Мета. Закріплювати вміння дітей правильно називати іменники — назви тварин. Вправляти в умінні класифікувати тварин за ознакою "дикі - свійські". Розвивати зв'язне мовлення. Розширювати знання про голосні і приголосні звуки, їх схематичне зображення. Виховувати емпатію, бажання допомагати іншим.

Матеріал: ігрове поле із зображеннями лісу і ферми, домівок тварин (нори, барлога, будки, конюшні тощо); картки із зображеннями диких і свійських тварин; звукові схеми назв тварин.

Хід гри:

 Кожен гравець отримує по кілька карток із зображеннями тварин. Його завдання — правильно сказати назву тварини, розповісти про неї, знайти її домівку на ігровому полі, обґрунтувати свій вибір.

Ускладнення: Старшим дошкільнятам можна пропонувати знайти звукову схему назви тварини за її домівкою і покласти картку зі схемою на відповідне місце ігрового поля.

Дидактичні ігри з мовленнєвого розвитку

«З квіточки на квіточку»

Мета: Розширювати уявлення дітей про світ комах. Збагачувати словниковий запас назвами комах. Закріплювати вміння ділити слова на склади.

Матеріал: ігрове поле з квітами, на квітах написані цифри, які позначають кількість складів у слові-назві комахи, картки з комахами (метеликом, бабкою, коником, жучком, сонечком, мухою, бджолою, осою, комаром тощо).

Хід гри:

Гравці по черзі вибирають картки з комахами, промовляють їхні назви та ділять слова на склади. Визначивши кількість складів у слові, картку з комахою кладуть на квітку з відповідною цифрою.

Ускладнення: Діти розповідають про комах, групують їх за якоюсь ознакою.

«Скажи навпаки»

Мета: Формувати вміння правильно розуміти лексичне значення слів. Закріплювати вміння добирати слова-антоніми. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять.

Матеріал: сюжетні і предметні картинки з протилежним змістом, картки зі словами-антонімами.

Хід гри:

Кожен гравець отримує картку з малюнком. Перемагає той, хто швидше підбере із загальної кількості карток картку із зображенням протилежного до своєї змісту. Доцільно підбирати слова — ознаки предметів.

Ускладнення: Діти старшого віку можуть прочитати слово і підібрати протилежне за значенням, не використовуючи зображення. їм доступний підбір антонімічних прикметників і дієслів.

Дидактична гра «Хто де живе?»

Мета: вчити дітей групувати тварин на дикі та домашні; закріпити знання про спосіб життя та живлення тварин. Вчити показувати та називати тварин. Розвивати мовлення, мислення, пам'ять, увагу.

Матеріали: іграшки тварин, будиночок та деревце.

Хід гри:

   Дитина сидить біля столу, де стоять іграшки тварин, а трохи подалі будиночок і дерево. По черзі дорослий називає тварин, а потім питає «Де живе кішка?» (в будинку), правильно, постав кішку біля будинку. Де живе зайчик? (у лісі), правильно, постав зайчика біля дерева, і т.д. Коли всіх тварин розгруповано, то задається питання: як називаються тварини, що живуть в будиночку? (домашні). Як називаються тварини, що живуть в лісі? (дикі).

   Гра проводиться для закріплення знань про домашніх та диких тварин.

Дидактична гра «Пори року»

   Мета: Систематизувати і узагальнити знання дітей про ознаки пір року;

розширити знання дітей про характерні особливості кожної пори року;

ознайомити з погодними умовами характерними для різного часу року;

розвивати увагу, мову, мислення, пам'ять і творчі здібності дитини.

Виховувати дбайливе ставлення і любов до природи.

   Матеріали: магнітна дошка, картки з зображенням пір року.

Хід гри.

   На магнітній дошці розміщується посібник за порами року. На столі перед дошкою лежать картки з ознаками осені, зими, весни і літа.Пропонується  згадати, що буває в різні пори року.

(Дитина на прохання підходить до столу вибирає будь-яку картку і співвідносить її з тією порою року, яким вона відповідає).

Осінь: опадає листя, йде дощ, птахи відлітають у теплі краї;

Зима: йде сніг, дерева і все навколо стають білими, прилітають зимуючі птахи, люди споруджують для птахів годівниці;

Весна: сніг починає танути, з'являються струмочки, на деревах з'являються бруньки з листочками, пташки повертаються з теплих країн починають вити гнізда;

Літо: Листочки на деревах зелені, на вулиці тепло і жарко, яскраво світить сонце, після грози на небі з'являється веселка, у пташок з'являються пташенята.

Ігрова форма дозволяє розкрити творчі здібності дитини, дає можливість дітям самостійно знаходити відповіді на поставлені питання, сприяє розвитку інтересу до участі в ігрових моментах. Дана форма організації освітньої діяльності допомагає розкрити індивідуальні здібності дитини.

Дидактична гра «Назви пташку»

 

Мета: закріплювати назви птахів, учити розпізнавати їх за зовнішніми ознаками; розвивати уважність, мислення, мовлення; виховувати бережне ставлення до птахів.

Хід гри

Дорослий показує дітям картинку із зображенням пташки. Діти називають її та імітують, як вона розмовляє.

Дидактична гра «Кущ чи дерево»

Мета:Закріплювати вміння дітей розрізняти кущі та дерева за зовнішніми ознаками; розвивати логічне мислення, уважність.

Хід гри

Дорослий розглядає з дітьми кущі та дерева, які є на майданчику, звертає увагу дітей на відмінність між ними (кущі низькі, а дерева високі; у кущів тоненькі гілочки, а в дерев товстий стовбур та міцніші гілки тощо). Після цього педагог показує картинки із зображенням дерев та кущів. Якщо діти бачать кущ, їм потрібно плеснути в долоньки і сказати «кущ». А якщо вихователь показує дерево, діти тупотять ногами, промовляючи «дерево».

Рухлива гра «Через струмок»

 

Мета:  вчити дітей ходити по прямій доріжці завширшки 25см, піднятій одним кінцем від підлоги на висоту 15-20 см; розвивати в дітей відчуття рівноваги, спритності; виховувати інтерес до гри.

 

Матеріал: мотузка, дошка.

 

Хід гри

   Вихователь креслить на землі дві лінії (у приміщенні можна використати мотузку) – це струмок. Кладе через нього дошку завдовжки 2-3 м і завширшки 25 см, підняту одним кінцем від підлоги на висоту 15-20 см, - це місток.

Вихователь пропонує дітям пройти по місточку, щоб перейти на інший берег струмочка: “Йти по місточку треба обережно, щоб не оступитися й не намочити ніг”.

Коли всі діти перейдуть через струмок, їм пропонують погуляти, зібрати квіти. За сигналом вихователя малята повинні повернутися по містку назад.

Дидактична гра   «ДОБРИЙ — ЗЛИЙ»

 

Мета: розвивати уміння розрізняти у казкових сюжетах добрих та злих персонажів; учити обґрунтовувати свої відповіді; виховувати позитивні емоції, бажання творити добро.

Матеріал: іграшки або картинки із зображенням персонажів знайомих казок; предметні картинки (сонечко, хмаринка).

ХІД ГРИ

Чарівниця Казка запросила всіх казкових героїв на бал, але для того, щоб вони всі не посварилися, слід розподілити їх на добрих і злих. Діти по черзі обирають казкового героя, пригадують, з якої він казки, дають йому оцінку (добрий чи злий). Діти обґрунтовують свою відповідь, ставлять доброго героя на стіл до сонечка, злого — до хмаринки.

Дидактична гра   «ДОБРИЙ — ЗЛИЙ»

 

Мета: розвивати уміння розрізняти у казкових сюжетах добрих та злих персонажів; учити обґрунтовувати свої відповіді; виховувати позитивні емоції, бажання творити добро.

Матеріал: іграшки або картинки із зображенням персонажів знайомих казок; предметні картинки (сонечко, хмаринка).

ХІД ГРИ

Чарівниця Казка запросила всіх казкових героїв на бал, але для того, щоб вони всі не посварилися, слід розподілити їх на добрих і злих. Діти по черзі обирають казкового героя, пригадують, з якої він казки, дають йому оцінку (добрий чи злий). Діти обґрунтовують свою відповідь, ставлять доброго героя на стіл до сонечка, злого — до хмаринки.

Педагоги та вихованці дитячого садка №21 «Казка» приймали участь у Всеукраїнському дистанційному творчому конкурсі «Сувенір Захисникові». За участь діти нагороджені дипломами, а педагоги листами подяки. Віримо у близький світанок, нашу перемогу та продовжуємо робити все для світлого нашого майбутнього.

Педагогічне партнерство ЗДО з батьками

Як безпечно пережити воєнний час вам і вашій родині?

Війна є важким випробуванням для кожного з нас. У цей лихоліття нас постійно переслідують стреси, тривога, втома, почуття нетерпіння. Ми іноді відчуваємо, що сили покинули нас і це може вплинути на наше навчання, роботу та життя вдома. На цій сторінці ви дізнаєтесь кілька правил, які допоможуть вам і вашим дітям успішно подолати цю стресову ситуацію. Ці правила, звичайно, не в змозі змінити політичну реальність, але вони можуть змінити ваше життя і допомогти вам спокійно пережити воєнний час чи інші не менш стресові ситуації. Дотримуючись цих нескладних правил, ваша родина стане спокійнішою і сильнішою за духом і тілом.

 

 Дотримуйтесь заведеного порядку життя - Звичайне розмірене життя створює острівець безпеки в океані небезпек і бур. Зберігаючи заведений розпорядок дня, ви демонструєте собі та оточуючим, що ви сильні та життєздатні. При цьому ви заявляєте, що продовжуєте жити і сподіватися попри все.

 

Дотримуйтесь режиму здорового харчування, займайтеся спортом та висипайтеся – У здоровому тілі – здоровий дух. Слідкуйте за своїм здоров'ям, і це допоможе вам успішно пережити лихоліття, не долаючи додаткових проблем.

 

 Виконуйте вправи на розслаблення – Щоденні вправи на розслаблення допоможуть вам подолати стрес і потяг повсякденного життя. Чим регулярніше ви їх робите, тим краще навчитеся розслаблятися і підтримувати природний баланс в організмі. Все це безпосередньо впливає на настрій і душевний спокій. Спробуйте вправлятися кілька хвилин один-два рази на день.

 

 Говоріть про свої почуття з близькими людьми – Почуття подібні до килимів – і ті, й інші потребують догляду та періодичного провітрювання. Якщо ви поділитеся своїми почуттями та переживаннями, то ви знімете з себе їхній тягар і подивіться на них по-новому. Більше того, ви можете з подивом виявити, що й інші люди відчувають те саме, що й ви.

 

 Допомагайте іншим – це можуть бути батьки, діти або друзі, яким потрібно трохи участі чи підтримки. Ви також можете зайнятися добровольчою діяльністю в організації, яка вам подобається. Допомагаючи людям, що оточують вас, ви відчуєте себе набагато краще. Крім того, ви зможете довести собі, що у вас достатньо сил для того, щоб самому впоратися із ситуацією та надати допомогу іншим.

 

 Виділіть час для улюблених занять – Щодня виділяйте час на те, що ви любите: заняття спортом чи мистецтвом, музика, читання, походи та багато іншого. Це допоможе вам відволіктися від важкої реальності і пам'ятати про те, що навіть у важкі часи можна знайти оазис, який зробить життя  вашої родини кращим.

 

 

 

Джерело: https://docs.google.com/document/d/1a7HG2Y69CzRVc3pKSnadVjNTKnFrpPMR/edit

IMG-378142a64dcefccc04b968102538674d-V.jpg

                            Як дбати про здоров’я дитини.

  1. Намагайтеся вести здоровий спосіб життя.

  2. Дотримуйтеся режиму, що відповідає вікові дитини.

  3. Зробіть активний відпочинок у вихідні дні. Практикуйте виїзди на природу з проведенням рухливих ігор.

  4. Загартовуйтеся сонцем , повітрям та природою.

  5. Доводьте дитині на власному прикладі необхідність піклування про свій організм. Загартовувальні процедури виконуйте разом з дитиною.

  6. Навчайте дитину правилам догляду за власним тілом.

  7. І частіше обіймайте дитину і говоріть приємні та лагідні слова, бо це найкраще зміцнює як психічний так і фізичний стан дитини.

"Моя Країна - Україна!" (хрестоматія оповідань, віршів, легенд, казок)
 

Добрий день, Україно моя!

Струмок серед гаю, як стрічечка.

На квітці метелик, мов свічечка.

Хвилюють, малюють, квітують поля –

Добридень тобі, Україно моя!

                                   Павло Тичина

                  Рідний край

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна

                                     Платон Воронько

                  Рідне

Україна – рідний край,

Рідне поле, зелен гай,

Рідне місто й рідна хата,

Рідне небо й рідна мати.

                                 Ярослав Скидан

                  Сонячний дім

Привітний і світлий наш сонячний дім,

Як радісно й весело жити у нім.

Тут мамина пісня і усмішка тата.

В любові й добрі тут зростають малята.

Дзвінка наша пісня до сонечка лине:

«Мій сонячний дім — це моя Україна!»

                                  Андрій Німенко

 

Це моя Україна

Зацвітає калина,

Зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна,

Це моя Україна,

Це моя Батьківщина,

Що, як тато і мама, одна.

                                          Анатолій Камінчук

Про нашу Україну

Ми дуже любим весь наш край,

І любим Україну,

Її лани, зелений гай,

В саду — рясну калину.

Там соловейко навесні

Співає між гілками:

Та й ми співаємо пісні -

Змагається він з нами!

                                         Марія Познанська

Наш рідний край

Щоб довелося мандрувати –

Піти по рідній всій землі:

У кожне місто завітати,

У кожнім побувать селі, -

То навіть би за сотню років

Цього б не встигли ми зробить:

Простори в нас такі широкі,

А міст і сіл – що не злічить!

                                                 Марія Познанська

Моя країна – Україна 

"Моє ім’я — Батьківщина, 
Лелеки легке крило. 
Моє ім’я — Україна 
І сонечка тепло. 
Моє ім’я — Вишиванка, 
Я — хрестик на полотні.
Моє ім’я — синє небо, 
Я — сонях малий під ним.

«Ластівка над вікном»

   Це такий давній-давній спогад дитинства. Я лежу біля вікна. На шибках дивні візерунки. Мороз намалював усяких звірів, квіти, сині гори й високу тополю. Запам`яталася ця тополя: стоїть горда й струнка, вітер гне її, а вона не хилиться…   

    Пригріло  сонце, візерунки розпливлися, засиніло небо.                                                                              Над вікном защебетали ластівки. Вони сідали на підвіконня, заглядали в кімнату. Літали кудись швидко-швидко, приносили в дзьобиках землю й ліпили гніздечко.

   Я сидів біля вікна й дивився, як ластівки клопочуться біля гнізда. Що не день – то все більше пригрівало сонечко. Зашелестіло листя на яблунях. Ластівки були спокійні й ласкаві. У гнізді в них лежали яєчка.

   А потім ластівки стали сторожкі, обережні й чутливі. З гніздечка виглянуло ластовеня.

   Оте ластів`яче гніздо й досі в нас над вікном. Воно – мов пісня далекого дитинства. Коли я чую слово Батьківщина, мені пригадуються візерунки на шибці й перша грудочка землі в ластів`ячому дзьобику.

Василь Сухомлинський

«Деркач і кріт»

   Із далекого теплого краю повертався на північ, на нашу землю, маленький Деркач. Це пташка сіренька. Улітку вона виводить у нас діток, а на зиму відлітає в Африку. 
   Важко летіти Деркачеві, маленькі в нього крильця. Того він як де летить, а як де й пішки іде. Ось і зараз, опустившись на землю, він ішов і йшов на північ. 
  Іде собі й тихенько пісеньку співає про далекий північний край, про гніздечко під кущем лози на зеленому лузі там його мила батьківщина.
  Іде собі, іде й зустрічає Крота. Сидить Кріт у норі, висунув мордочку й питає Деркача:
— Хто ти такий і куди йдеш?
— Я пташка Деркач, повертаюсь на батьківщину із теплого краю.
  Розповів Деркач Кротові про свою далеку північну вітчизну й про теплу африканську землю.
— А чого ти не поселишся на тій теплій землі і не живеш там завжди? — питається здивований Кріт. — Чого щороку мандруєш тисячі кілометрів? Ти ж до крові поранив ноги. Тебе скрізь підстерігає шуліка. Що заставляє тебе так поневірятися? Що тебе кличе на холодну північ?
— Батьківщина, — відповів Деркач.

Василь Сухомлинський

«Добре діло»

   Того дня ми стільки набачилися…

   Була весна, ліс прибрався, мов на оглядини, всіма своїми принадами вигравав проти сонця. Мерехтіло в очах від розмаю квітів, приємно паморочилася голова від запахущості молодої листви, від пташиного пересвисту.

   Тоді й трапилася ця зовсім незначна пригода. Як переходили видолинок, Інна відчула, що за ногу її щось шарпнуло. Глянула — а це нога потрапила в сильце.

   Було сильце із тонкої линви. Років з п’ять чи й більше тому якийсь браконьєр, мабуть, поставив його на заячій стежині, примотавши кінцем до молодого дубка. Хтозна, чи потрапило коли в нього необачне звірятко, а от дубкові вийшла від того велика шкода: линва глибоко врізалася в стовбур і не давала деревцю можливості рости.

   Ми трохи помарудилися, але таки розмотали заплуту і швиргонули іржавий шмат линви на дно ярка в зарості анемони….

От і вся пригода. Здавалося б, давно пора їй забутися. А Інна ні-ні та й скаже:

— Пригадуєш, як дубка визволили?

   А все тому, що ми тоді не просто провели у лісі хороший весняний день, а й зробили хоч маленьке, але добре діло: визволили деревце.

Євген Шморгун

«Добре діло»

   Того дня ми стільки набачилися…

   Була весна, ліс прибрався, мов на оглядини, всіма своїми принадами вигравав проти сонця. Мерехтіло в очах від розмаю квітів, приємно паморочилася голова від запахущості молодої листви, від пташиного пересвисту.

   Тоді й трапилася ця зовсім незначна пригода. Як переходили видолинок, Інна відчула, що за ногу її щось шарпнуло. Глянула — а це нога потрапила в сильце.

   Було сильце із тонкої линви. Років з п’ять чи й більше тому якийсь браконьєр, мабуть, поставив його на заячій стежині, примотавши кінцем до молодого дубка. Хтозна, чи потрапило коли в нього необачне звірятко, а от дубкові вийшла від того велика шкода: линва глибоко врізалася в стовбур і не давала деревцю можливості рости.

   Ми трохи помарудилися, але таки розмотали заплуту і швиргонули іржавий шмат линви на дно ярка в зарості анемони….

От і вся пригода. Здавалося б, давно пора їй забутися. А Інна ні-ні та й скаже:

— Пригадуєш, як дубка визволили?

   А все тому, що ми тоді не просто провели у лісі хороший весняний день, а й зробили хоч маленьке, але добре діло: визволили деревце.

Євген Шморгун

bottom of page